Kuchyňské zóny

Kuchyně jakéhokoli půdorysu se neobejde bez zóny vaření, úložné a mycí zóny. Pro každou z těchto zón vám nabídneme několik dobrých tipů. Zóny by na sebe především měly navazovat tak, aby se nám v kuchyni dobře a bezpečně pohybovalo. S plánováním kuchyně začněte včas již při jejím návrhu, kdy musíme skloubit funkčnost s výchozími podmínkami (voda, zásuvky, umístění oken, …).

Zóna vaření

Varné centrum tvoří opravdové srdce každé kuchyně. Při vaření potřebujeme mít v dosahu potraviny pro vaření, odkládací plochu, a nedaleko by měl být umístěn dřez. Díky tomu nemusíme po kuchyni běhat s horkým nádobím a krkolomně slévat vodu z těstovin na druhém konci linky. V dosahu v úložném sektoru by mělo být potřebné náčiní i koření a to buď v nejbližším šuplíku nebo zavěšené.

Mycí zóna

Mycí zóna v mnoha domácnostech neznamená pouze dřez, ale také myčku na nádobí. Abychom ve dřezu snadno opláchli připravované ingredience, měla by být snadno dostupná úložná skříňka nebo spíž. V blízkosti dřezu umístíme myčku, abychom mohli některé nádobí podle potřeby vypláchnout a hned uložit do myčky. Vykládání myčky potom vyžaduje snadnou dostupnost úložných prostorů pro ukládání čistého nádobí. Pod dřezem se nalézá nepraktičtější místo k umístění odpadkového koše - případně sestavy košů na třídění odpadu.

Zóna ukládání

Nejen v malých kuchyních se snažíme smysluplně využít každý centimetr plochy. Praktičtější, než rozložení kořenek a dóziček na pracovní ploše, je jejich umístění do poliček. Další možnost skýtá stylové zavěšení nářadí a pomůcek. Ve skříňkách by mělo být místo na ukrytí větších spotřebičů a nádobí a také bychom měli dbát na rozdělení nádobí na denně užívané – čili nejdostupnější a na méně užívané, které může zůstat ve spodnějších částech linky. Zde se výborně hodí plnovýsuvné šuplíky, díky kterým pohodlně dosáhneme i na nádobí uložené v zadní části linky.